Antracyt oraz Grafit - czy to ten sam kolor?

Są to dwa niezwykle popularne kolory, które już od wielu lat goszczą w domach ludzie na całym świecie w tym także Polaków. Objawiają się nie tylko w wydaniu klasycznych farb ściennych ale także różnego rodzaju dodatków i trochę mniej oczywistych elementów. Należy do nich np. stolarka okienna, która cieszy się bardzo dużą popularnością w antracytowym wydaniu.

Jak widzicie moda na przykład na antracyt nie ograniczyła się wyłącznie do pomieszczeń wewnętrznych. Bardzo często stosuje się go także na elewacjach budynków mieszkalnych jak i tych przeznaczonych do użytku publicznego.

Z popularnością antracytu w przemyśle dekoratorskim wiąże się także ogromna popularność grafitu, który jest do niego bardzo zbliżony pod kątem wizualnym oraz bardzo często mylony. Jednak należy pamiętać, że są to mimo wszystko dwa zupełnie inne kolory o pewnych różnicach. Jednakże dostrzega się je zazwyczaj dopiero kiedy zestawi nam się obie barwy obok siebie.

W tym artykule postaramy się w bardzo dokładny sposób przedstawić wam różnice ale również najlepsze sposoby na zagospodarowanie tych kolorów w pomieszczeniu.


Czym Antracyt różni się od Grafitu?



Jak już wcześniej podkreśliliśmy, antracyt bardzo często jest mylony chociażby z grafitem. Jednak co jest tą decydującą różnicą? To, że sam antracyt jest dużo ciemniejszy i jest on odcieniem koloru czarnego a nie szarego tak jak sam grafit. Jest to dokładnie ciemny odcień szarego zachodzący leciutko w czerń.

W wielu mieszalniach farb, tynków i innych tego typu substancji są dwie zupełnie oddzielne recepty dla antracytu oraz grafitu i na ich podstawie można podać wszystkie szczegóły dotyczące różnić. Różnice oczywiście nie będą zawsze takie same w przypadku różnych recept. Recepty tworzy i ustala firma więc nie muszą się pokrywać z innymi.

Antracyt czy Grafit jest ciemniejszy?

Jak już powyżej wspomnieliśmy antracyt jest tym ciemniejszym kolorem, który jest jednym z odcieni czerni. Jednak jeśli spojrzycie poniżej na podane przez nas receptury zauważycie, że to jednak grafit ma więcej czarnego pigmentu ale jest jednak znacznie jaśniejszy.

Należy też pamiętać, że to w jaki sposób postrzegamy konkretne kolory jest w bardzo dużej mierze zależne od światła. I nie chodzi tutaj wyłącznie o jego padanie ale także o intensywność, rodzaj i barwę. Każdy z tych czynników wpływa na postrzegania przez nas kolorów. 

Bardzo dobrym przykładem mogą być tutaj chociażby nowoczesne farby dekoracyjne charakteryzujące się wysokim połyskiem. Tutaj w zależności jak światło się od nich odbije tak postrzegamy barwę oraz finalny efekt dekoracji.

Pewne biuro zajmujące się architekturą wnętrz miała kiedyś dość zapadający w pamięć slogan. Jeśli chcesz przeprowadzić remont bo znudziły ci się kolory w pokoju to zmień żarówkę z żółtej na białą lub odwrotnie. Wyjdzie taniej niż cały remont.


Jak oznacza się Antracyt oraz Grafit we wzorniku RAL?

Nazwa antracyt oraz Grafit to wynik typowego działania marketingowego. Ma ona za zadanie pobudzać wyobraźnię osoby kupującej i wpłynąć na jej decyzję. Jest to bardzo sprytna zagrywka, która nakłania nas do kupna czegoś w momencie kiedy nie jesteśmy tego specjalnie świadomi. Bardzo dobry przykład klasycznej psychologii marketingu.

Jednak na ten praktycznie każdy kolor ma swoje oficjalne oznakowanie, które jest uregulowane normami danego kraju w tym także Polski.

Najpopularniejszym oraz jednocześnie najczęściej wybieranym wzornikiem na ten moment na świecie jest tak zwany wzornik RAL. Według niego Antracyt jest oznakowany za pomocą symbolu RAL 7016 a Grafit natomiast to RAL 7024.

Wbrew pozorom jest to naprawdę bardzo duże ułatwienie w szczególności przy składaniu zamówień w mieszalniach farb i tynków. Antracyt i Grafit mają wiele odcieni dlatego najlepiej jest podać numer ze wzornika RAL.

W znacznym stopniu ułatwi to wam dogadanie się ze sprzedawcą i uniknięcie potencjalnego "błędu komunikacyjnego". 


Jak możemy uzyskać kolor Antracytowy na przykładzie farby?

Na ten moment najpopularniejszą oraz jednocześnie najstarszą recepturą na uzyskanie farby o kolorze Antracytowym jest połączenie ze sobą w spójną masę kilku bardzo popularnych barw. Można to w bardzo łatwy ora oczywisty sposób przedstawić na przykładzie 1 litrowego opakowania farby. Proporcje wtedy wyglądają następująco:

  • Czarny - 37,5 jednostek
  • Niebieski - 13,5 jednostek
  • Ciemny fiolet - 3,2 jednostek
Jak z łatwością możecie zauważyć na powyższych proporcjach to w przypadku antracytu zdecydowaną dominacją charakteryzuje się kolor czarny jednocześnie przełamany barwą niebieską oraz fioletową. To, że antracyt jest jego pochodną nie wzięło się znikąd.

Samą recepturę można w sumie jeszcze bardziej uprościć i powiedzieć, że czarny stanowi aż 60% zabarwienia całej farby a granatowy około 40%.

Jak możemy uzyskać kolor Grafitowy na przykładzie farby?

Sytuacja wygląda praktycznie w sposób identyczny jak powyżej w przypadku koloru antracytowego. Proporcje również zaprezentujemy tutaj na przykładzie 1 litrowego opakowania farby silikonowej. Tutaj również mała ciekawostka, spójrzcie jaka barwa dominuje w przypadku proporcji.

Czarny - 60 jednostek
Granatowy - 4 jednostki
Piaskowy żółty - 2 jednostki

Mamy tutaj do czynienia ze znaczną ilością koloru czarnego więc na logikę to on powinien być tym ciemniejszym i bardziej zbliżonym do czerni. Tak jednak nie jest i to antracyt dominuje pod kątem zaciemnienia.

Jest tak ze względy na użycie bardzo ciemnego jasnego pigmentu jakim jest piaskowy żółty, który naprawdę mocno rozjaśnia nasz czarny sprawiając, że mamy jednak do czynienia z ciemną odmianą koloru szarego, w której dominuje jednak czerń, a przynajmniej w teorii.

tak podsumowując, grafit to po prostu bardzo ciemny szary kolor przełamany leciutko za pomocą zieleni (Skąd zieleń nagle? Stąd, że powstała na skutek mieszanki granatu i żółci).

Czy recepty na uzyskanie koloru Grafitowego oraz Antracytowego zawsze będą takie same?

Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta i mało zastanawiająca. Absolutnie nie. Dlaczego? ponieważ o recepturze stanowi kilka ważnych czynników a jednym z najważniejszych jest to jaki materiał właśnie poddajemy barwieniu. Sytuacja będzie wyglądać inaczej w przypadku farby i inaczej w przypadku tynku.

Jeśli mamy do czynienia z farbą najważniejszą kwestią na jaką musimy zwrócić uwagę jest jej bezpośrednia gęstość. Czyli chodzi tutaj o udział wypełniaczy w tym także najważniejszego i bazowego składnika czyli bieli tytanowej.

jak widzicie, recepta na antracyt będzie za każdym razem inna w zależności od produktu na jakim będziemy pracować. Na szczęście najważniejsza kwestią jaką jest kolor pozostaje niezmienna bo ciągle mamy do czynienia z bardzo ciemnym szarym.

Co jest najczęściej kupowanym produktem o kolorze Antracytu od 2022 roku?

Cóż w przypadku produktów zewnętrznych to w tym kolorze zdecydowanie dominują dachy, stolarka okienna oraz wszelkiego rodzaju ratanowe oraz metalowe meble ogrodowe. Nie znalazły się na tej mini liście elewacje ale one także są dość często wybierane właśnie w tym kolorze. 

A co jest królem produktów wewnątrz pomieszczeń? Oczywiście farby ścienne, które niepodzielnie królują już od kilku dobrych lat w salonach, kuchniach, sypialniach a coraz częściej nawet w łazienkach.

Nie ma co ukrywać, że ludzie coraz chętniej kupują wszelkie farby utrzymane w kolorze antracytowym i są niemalże numerem jeden. Niemalże bo jest jeden produkt, który zaczął się sprzedawać trochę lepiej. Mowa tutaj o tynku dekoracyjnym brokatowym utrzymanym w kolorze antracytowym.

Wydaje nam się jednak, że będzie to dopiero początek. Brokatowy tynk antracytowy jest stosunkowo świeżym produktem, który nie miał jeszcze okazji zaistnieć na naprawdę szeroką skalę w internecie. Jeśli jednak pojawi się z czasem coraz więcej nagrań oraz zdjęć przedstawiających tę niezwykłą dekoracje jego popularność zdecydowanie urośnie do jeszcze większych rozmiarów.

Jakie kolory dobrze pasują do Antracytu?



Jak już wiecie Antracyt jest pochodną koloru czarnego więc dopasowanie do niego innych barw i stworzenie atrakcyjnej wizualnie dekoracji nie powinno stanowić dla nas na dobrą sprawę żadnego większego problemu.

Do (naszym zdaniem) najciekawszych kombinacji moglibyśmy zaliczyć następujące barwy:
  • Miętowy
  • Deep Blue (Morski Granat)
  • White Dove (Kremowa odmiana bieli)  

Jednakże jeśli zdecydujesz się na dobranie odpowiednich dodatków oraz zachowasz odpowiedni umiar w kontraście to na dobrą sprawę będziesz mógł użyć dowolnego koloru.

Porady bezpośrednio od samych architektów wnętrz brzmią w tej kwestii następująco. W jednym pomieszczeniu nie powinny znajdować się więcej niż 4 kontrasty, które w znacznym stopniu odbiegają od siebie.

Dla przykładu amarant, fuksja, khaki i granat to jednak zbyt wiele kombinacji w szczególności na tle stonowanych kolorystycznie mebli i innych dodatków takich jak m.in. lampy czy zasłony.


Jakie kolory dobrze współgrają z Grafitem?

Grafit jako odmiana szarego nie powinna być z założenia najłatwiejszym kolorem do połączenia. Jednakże mamy na szczęście do czynienia nie ze zwykłym szarym ale ciemnym szarym więc zadanie jest w znacznym stopniu ułatwione:
  • Turkusowy
  • Żółty
  • Odmiany różu
Natomiast w przypadku elewacji budynków bardzo często łączy się go z różnymi odcieniami bieli oraz szarości. Jednak lepiej jest zainwestować w tynki silikonowe, które bardzo dobre radzą sobie z zewnętrznymi zabrudzeniami takimi jak m.in. zbieranie kurzu. 

PORADA! Bardzo wielu producentów tynków czy farb radzi nam to by udział kolorów takich jak czarny czy antracyt nie przekraczał więcej niż 15% całej malowanej powierzchni. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób ściana bardzo szybko się nagrzewa co prowadzi do pęknięć. 

Z tego powodu właśnie projekty domów posiadają jedynie antracytowe albo czarne dodatki a nie np. całe ściany. Popularną taktyką jest także tworzenie pola w ciemnym kolorze, które będzie odcięte ciepłym białym.

Dzięki temu możemy zachować bardzo elegancki wygląd i zasady bezpiecznego udziału kolorystycznego na zewnętrznych ścianach naszych konstrukcji czy to mieszkalnych czy to użytku publicznego.  

Ta reguła dotyczy oczywiście wyłącznie ścian zewnętrznych budynków. W środku możecie pomalować wszystkie ściany i sufit bez obawy przed potencjalnymi pęknięciami z powodu nagrzania. Chociaż wątpimy, że jest tyle osób, które zdecydowały się na aż tak jednolity wystrój pomieszczenia.


Jakie drewno będzie najbardziej pasować do Antracytu?

Antracyt sam w sobie już genialne współgra z różnymi gatunkami drewna i zdecydowana większość jego rodzajów bardzo dobrze się komponuje, jednakże warto zwrócić uwagę aby drewno nie było przypadkiem zbyt ciemne.

Najlepiej prezentować będą się mimo wszystko obiekty o bardzo jasnych barwach połączonych z nutką rudej barwy. Bardzo dobrze wygląda to w pomieszczeniach między innymi takich jak kuchnia.

Bardzo dobrze wyglądają także wszelkie białe ściany, brudno białe panele podłogowe oraz grafitowy sufit. Jest to popularna kompozycja, która naprawdę bardzo dobrze się prezentuje.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Farba strukturalna Q&A, czyli najczęściej zadawane pytania?

Farby dekoracyjne na ścianę które pomalujesz samodzielnie