Fuksja i Amarant, czym się różnią?

Jest to bardzo częste pytanie, które najczęściej pada z ust osób, które mają w planach urządzić w tych barwach swoją sypialnie, salon, biuro czy też na dobrą sprawę jakiekolwiek inne pomieszczenie. Na pierwszy rzut oka nie da się zaprzeczyć, że zarówno jeden jak i drugi kolor jest do siebie naprawdę bardzo zbliżony. 

Jednak tak jak powiedzieliśmy jest to wyłącznie wrażenie na pierwszy rzut oka. Wiele osób myśli także, że amarant jak i fuksja są pochodnymi koloru różowego rzeczywiście jednak nie jest prawda. 

W tym artykule postaramy się porównać Fuksję z Amarantem, wykazać różnice między nimi, powiedzieć czym się dokładnie charakteryzują oraz jak najlepiej tworzyć z nich kreacje i jak wkomponować je w mieszkanie. 


Skąd nazwa Fuksja oraz Amarant?

Zanim dokładnie opiszmy właściwości oraz cechy obu kolorów odpowiedzmy sobie na pytanie skąd w ogóle wzięła się nazwa Fuksja i Amarant? Jeśli was to nie interesuje możecie przejść od razu do następnego nagłówka. Możecie potraktować to jako typową ciekawostkę.

Nazewnictwo, z którym mamy tutaj do czynienia wzięło się oczywiście od roślin o tej samej nazwie. Analogiczna sytuacja jak w przypadku koloru pomarańczowego, który swoją nazwę zawdzięcza pomarańczy właśnie

Nazwa amarant pochodzi od rośliny z łac. amarantus. Fuksja natomiast od kwiatu o dokładnie tej samej nazwie. Obie rośliny charakteryzuje bardzo intensywna barwa płatków, od których właśnie powstały nazwy dzisiaj omawianych barw.

Czy to odmiany koloru różowego?

Amarant

Fuksja


Czy nasze kolory to pochodne różowego? Pomimo iż wszystko na to wskazuje to tak nie jest. No, na pewni nie do końca. Jaka jest rzeczywiście prawda?

Fuksja - ona akurat jest pochodną koloru różowego i jest to dość oczywiste. Wystarczy tylko spojrzeć na sam kolor. Wszystko się zgadza. Jednak dostrzeżemy w niej także bardzo wyraźne i dosadne nuty fioletu. Przez to nie jest specjalnie dynamicznym kolorem ale za to sprawia wrażenie bardzo stonowanej i łagodnej.

Amarant - jest to całkowite przeciwieństwo wyżej wymienionych cech. Amarant jest pochodną koloru czerwonego przez co jest dużo bardziej żywy i nadaje pomieszczeniom wyjątkowej dynamiki, które nie jest w stanie dostarczyć fuksja. Sprawia to jednak jednocześnie, że nie będzie to specjalnie dobra pozycja dla osób lubujących się w bardzo statycznym i spokojnym otoczeniu.

Cóż podsumowując to krótkie porównanie fuksja to zdecydowanie pozycja dla osób spokojnych lubiąc wyraziste kolory ale także spokój i brak dynamiki. Amarant natomiast to idealny wybór dla ludzi, którzy lubią kiedy ciągle coś się dzieje.

Fuksja i Amarant wewnątrz pomieszczeń czyli najlepsze aranżacje

Te dwa bardzo charakterystyczne kolory mogą być wykorzystywane między innymi w aranżacjach pomieszczeń takich jak salon, kuchnia, sypialnia, łazienka i na dobrą sprawę jakiegokolwiek innego. Nasuwa nam się jednak pytanie czy to aby na pewno dobry pomysł robić z tak intensywnych barw motywy przewodnie? 

Cóż, już niejednokrotnie byliśmy świadkami gdzie pozornie nie pasujące na kolor główny barwy tworzyły naprawdę unikalne i oryginalne kompozycje. Kwestią finalnego efektu jest to czy podejdziemy do naszej aranżacji z rozwagą i smakiem i nie dopuścimy do przerostu formy nad treścią.

Amarant jako motyw przewodni wnętrz



Jest to niezwykle nowoczesny kolor i bardzo efektowny jeśli zdecydujemy się na połączenie go chociażby z białymi meblami, ściany będą w ten sposób w widoczny sposób kontrastowały z całością w bardzo przyjemny sposób. Nie zabraknie tutaj również miejsca na drewniane motywy, którymi możemy zastąpić wcześniej wspomnianą biel (przynajmniej jeśli chodzi o meble).

Zamiast białego możecie również spojrzeć w stronę bardzo jasnych beży niemalże wchodzących w biel oraz mocno kremowych i pastelowych bieli. Da wam to naprawdę stonowaną i estetyczną kompozycję.

Tylko pamiętajcie co mówiliśmy wam o przeroście formy nad treścią. Dobrze jest ograniczyć się np. do jednej czy dwóch ścian w pomieszczeniu. W szczególności jeśli mamy do czynienia z tak dynamicznym oraz intensywnym kolorem jak amarant.

Nadużycie go zaskutkuje wyłącznie wprowadzeniem do naszego pokoju sporej dawki chaosu oraz dezorientacji co w znacznym stopniu wpłynie na komfort przebywania w samym pomieszczeniu.

Jaki styl wnętrzarski wybrać?

A w jakich stylach wnętrzarskich amarant zaprezentuje się najlepiej? Tam gdzie intensywne, dynamiczne oraz mocne kolory sprawdzają się najskuteczniej. Do tego grona należą między innymi art deco, glamour, memphis czy nawet pop art. 

Amarant potrafi świetnie prezentować się z elementami takimi jak złoto czy srebro w szczególności w jednym ze wcześniej wspomnianych stylów jakim jest glamour.

Fuksja jako motyw przewodni wnętrz



Pomimo iż fuksja to zupełnie inna barwa to można ją zastosować praktycznie w tych samych sytuacjach co Amarant. Ona jest jednak dużo bardziej stonowana, mniej dynamiczna i świetnie sprawdzi się jeśli zależy nam na żywych pokojach, które jednak nie narzucają nam dużej dynamiki i są trochę bardziej statyczne.

A jakie kolory świetnie będą pasowały do pary z fuksją? Znajdziemy tam między innymi grant, turkus, żółć czy nawet zieleń. Może i nie wszystkie z nich pasują do sienie na pierwszy rzut oka ale po odpowiednim wykonaniu ich ze smakiem całość zaprezentuje się naprawdę bardzo unikatowe i estetycznie.

Odradzamy natomiast łączenie z granatem, błękitem i innymi pochodnymi koloru niebieskiego. Nie jest to zdecydowanie dobre połączenie ponieważ wprowadzi ono więcej chaosu, który nie będzie specjalnie przyjemne dla oka.

A co do styli wnętrzarskich? Oczywiście świetnie sprawdzi się tutaj tak jak w poprzednim przypadku pop art, art deco, memphis czy nawet glamour.

Który kolor jest lepszy wyborem? 

Jest to bardziej metaforyczne pytanie bo nie da się powiedzieć, który kolor jest lepszy, a który gorszy. To tak jakbyśmy próbowali podzielić gusty na lepsze i gorsze. Mi osobiście bardziej odpowiada fuksja dlatego, że nie jestem osobą, która dobrze czuje się w pomieszczeniach dynamicznych i wręcz żywiołowych. Bardziej preferuję stonowane barwy i wystrój.

Jak widzicie wniosek z tego jest prosty. Jeśli zależy wam na typowo aktywnym i bardzo żywym wystroju to raczej nie sięgnięcie po fuksję tylko skupicie się na amarancie. Jeśli natomiast dużo bardziej cenicie sobie stonowane wnętrza, spokój oraz relaksującą atmosferę sięgnijcie po fuksję.

Fuksja jako kolor farby

Czy fuksja dobrze sprawdzi się w postaci farby? Naszym zdaniem jak najbardziej, powyżej już dokładnie opisaliśmy to jak może wyglądać pomieszczenie, w której będzie tą dominującą barwą. Jeśli jesteście zainteresowani to mamy dla was pewną propozycję.

Jeśli nie wiecie gdzie moglibyście znaleźć dobrej jakości farbę o kolorze fuksji to polecam abyście zerknęli na tę stronę https://www.budujto.pl/pl/c/Farby-Strukturalne-i-Dekoracyjne/151 znajdziecie tam nie tylko całą masę genialnych farb posiadających wśród swojej palety kolorów fuksję ale także inne bardzo interesujące dekoracje, które mogą przypaść wam do gustu.
 

Jak dopasować ubrania w kolorze Amarantowym oraz Fuksja?

Skoro wiemy już dokładnie jak wygląda sytuacja fuksji oraz amarantu w przypadku aranżacji pomieszczeń to jeszcze kilka szybkich słów na temat tego jak zaimplementować ją w naszych codziennych oraz bardziej i mniej formalnych kreacjach.

Zacznijmy od tego, że te kolory nie są na dobrą sprawę charakterystyczne dla żadnego konkretnego stylu ubierania się. Pełnią one raczej elementów, które stanowią część całość. Jak już zdążyliście zauważyć obie barwy są naprawdę bardzo wyrazistymi kolorami dlatego robienie z nich motywu przewodniego przy dobieraniu outfitów nie jest najlepszą opcją.

Zamiast tego lepiej jest wybrać jeden element z naszej garderoby, który będzie reprezentacją tego koloru. W przeciwnym wypadku nasza kreacja będzie strasznie chaotyczna i nieprzyjemna dla oka. Lepszą opcją jest uzupełnić o jeden element taki jak spodnie, buty, tshirt itp. lub o jakiś dodatek. 

Całość zaprezentuje się o niebo lepiej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Farba strukturalna Q&A, czyli najczęściej zadawane pytania?

Farby dekoracyjne na ścianę które pomalujesz samodzielnie

Antracyt oraz Grafit - czy to ten sam kolor?