Khaki - jaki to kolor i jak go nosić?


Khaki to zdecydowanie jeden z popularniejszych kolorów z kategorii "oryginalne" oraz "nietypowe". Cieszy się naprawdę dużą popularnością w szczególności jeśli chodzi o ubrania i ich kompozycje. Jednak świat mody to nie jedyne kręgi, do których się ogranicza

Poza przemysłem strikte modowym, kolor khaki odgrywa już od jakiegoś czasu niezwykle istotną rolę przy projektowaniu wnętrz. jego niemalejąca już od kilku lat popularność nadała tej zdecydowanie oryginalnej barwie niemałego rozgłosu dzięki czemu zagościł w niejednym polskim domu. 

Dobra a po co jest ten artykuł? Pokażemy wam w nim jakim kolorem khaki w ogóle jest, z czym go najlepiej łączyć przy projektowaniu outfitów, czym się charakteryzuje i jak dobrze wkomponować go w pomieszczenia takie jak salon, kuchnia, łazienka i nie tylko.


Jaki to jest kolor khaki?



Warto zacząć chyba od najważniejszej kwestii bez, której reszta aspektów traci jakiekolwiek znaczenie. Mowa tutaj oczywiście o tym jak khaki w ogóle wygląda? Zanim wam go pokażemy czas na odrobinę teorii. Według wikipedii khaki to nic innego jak "płowo-kasztanowo-cynamonowo-ziemisto-żółty".

I nie. nie robimy sobie w tym momencie z was jaj, to długie słowo to dosłownie kopiuj wklej z wikipedii, jeśli nam nie wierzycie możecie sprawdzić to sami na własną rękę. Jednak mimo tak obszernego i dokładnego wyjaśnienia z jakim kolorem mamy do czynienia to radzimy wam spojrzeć trochę niżej. Zamieściliśmy tam grafikę przedstawiającą podstawowy odcień khaki.

(ZDJ)

Cóż, naszym zdaniem jest to dość oryginalne połączenie kolorów takich jak brązowy, ciemny żółty oraz ciemnozielony (ujmując to najprostszymi słowami). Jednak wszystko co jest "oryginalne" ma do siebie to, że pomimo popularności znajduje również naprawdę spore grono przeciwników.

Tego typu sytuacja ma miejsce również w tym przypadku. Nasz kolor ma tak duże grono zagorzałych zwolenników jak i przeciwników więc powiemy wam wprost, nie jest to barwa, która przemówi do każdego.


Khaki w modzie




Ten kolor możemy najczęściej spotkać w kreacjach nawiązujących do współczesnego rozumienia Vintage. Kiedyś vintage kojarzyło nam się z latami 20,30,40 itp. Dzisiaj jednak tym mianem określa się styl, który mocno nawiązuje do końcówki lat 90 i początku 2000nych oraz bardzo popularnego wtedy noszenia luźnych ubrań takich jak bojówki, joggery itp.

Outfity utrzymane w tym stylu bardzo często prezentują wykorzystanie khaki. A z czym je najlepiej łączyć? Przede wszystkim bardzo dobrze sprawdzi się ze swoimi własnymi odcieniami oraz barwami ziemi utrzymanymi m.in. w ciemnych wariantach brązu, zieleni czy żółci. Do tego oczywiście jeszcze już uniwersalny kolor biały oraz czarny.

A z czym Khaki się nie zgra? Zdecydowanie z barwami bardzo mocno jaskrawymi i rzucającymi się w oczy. Róże, turkusy czy jasne zielenie oraz żółcie to nie jest zdecydowanie droga, którą w tym przypadku powinniśmy wybrać.

Które style ubierania się warto wybrać?

Skoro już wiecie, ż khaki to wasz kolor to znajdziecie go głównie w strojach typowo sportowych przeznaczonych do ćwiczeń. Poza tym bardzo dobrze odnajduje się w świecie już wcześniej wspomnianego Vintage. Bardzo dobrze sprawdza się też przy kreacjach mocno basicowych oraz tych w stylu militarry.

Średnio natomiast odnajduje się w przestrzeni Smart Casual, Elegant czy High Fashion. Oczywiście można go tam wpleść jednak nie jest to zbyt częsty zabieg.

Przykładowe kreacje 

Khaki przy projektowaniu wnętrz




Skoro była już po krótce omówiona moda to w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć także wykorzystania tego unikatowego koloru jako głównego nurtu kolorystycznego wewnątrz pomieszczeń. Zatem gdzie się z nim najczęściej spotkamy?

Nasze khaki możemy bezpardonowo zaliczyć do grona tak zwanych kolorów Ziemii. Oznacza to, że bardzo dobrze sprawdzi się w stylach takich jak Boho czy klasyczny styl naturalny. Zazwyczaj dominują tam głównie beże, brązy oraz motyw drewna jednak nie jest to pisana reguła. 

Absolutnie nic wam nie stoi na przeszkodzie aby z to właśnie tytułowy khaki był motywem przewodnim wnętrza naturalnego czy w stylu Boho. Mamy na rynku całą masę farb ściennych utrzymanych w tych barwach oraz różnego rodzaju tynków wewnętrznych, które pozwolą wam stworzyć coś unikalnego.

UWAGA! Pamiętajcie, że te "rekomendacje" nie są żadnymi rygorystycznymi uwagami, które nakładają na was ograniczenia. Zarówno w przypadku projektowania wnętrz czy dobierania outfitów możecie wyjść poza ramy i tworzyć własne kompozycje, które będą przemawiać bezpośrednio do was.

To jak się ubieracie i jak projektujecie swoje mieszkanie ma wyrażać głównie was i to co czujecie.  




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Farba strukturalna Q&A, czyli najczęściej zadawane pytania?

Farby dekoracyjne na ścianę które pomalujesz samodzielnie

Antracyt oraz Grafit - czy to ten sam kolor?