Kolor Granatowy i Navy Blue - Najlepsze aranżacje

Kolor granatowy to bez wątpienia jedna z popularniejszych barw z jakimi możemy się spotkać nie tylko podczas projektowania wnętrz ale także w modzie. Jest bardzo uniwersalny dzięki czemu zaprojektowanie pomieszczenia z jego udziałem jest dużo prostsze. Przynajmniej w teorii, a jak sytuacja wygląda w praktyce? Czym jest też tak popularny Navy Blue? Skąd wzięła się nazwa granatowy i jak dobrze zaprojektować nasz pokój? 

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule. Dowiecie się także jakie kolory bardzo dobrze łączą się z granatem oraz jakich powinniśmy unikać. Zahaczymy też nieco o kwestie typowo modowe, jakie ubrania utrzymane w barwach granatu warto kupić i jak bardzo spójnie i estetycznie skompletować naszą całą kreację.


Skąd nazwa granatowy?

Zanim przejdziemy do konkretów zacznijmy od małej ciekawostki. Wiecie skąd wzięła się nazwa granatowy? Bez wątpienia wielu osobom przychodzi teraz do głowy granat ze względu na pokrewieństwo nazwy właśnie. I jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie. Jak to? Przecież to bez sensu granat niezależnie czy mówimy o owocu czy broni nie ma za dużo wspólnego z kolorem, o którym dzisiaj mowa.

Dokładnie, kolor oraz przedmioty, które są połączone ze sobą nazwą nie mają żadnego powiązania pod kątem zabarwienia. Zatem skąd to nazewnictwo? Będąc szczerym to nie mamy najmniejszego pojęcia. Tak się po prostu utarło i już zostało, nie ma na to żadnego większego logicznego wyjaśnienia.

Navy Blue, czy to granatowy?

Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się podczas przeglądania różnych stron czy to z farbami ściennymi czy ubraniami na kolor jakim jest Navy Blue. W dosłownym tłumaczeniu jest to Niebieski Marynarki Wojennej. Wiele osób myśli, że to jakaś specjalna odmiana kolory granatowego jednak tak nie jest, jest to zwykły mit.

Z czym łączyć kolor granatowy?

Połączenie koloru granatowego z innymi barwami nie jest specjalnie trudnym zadaniem. Jak sami pewnie widzicie granatowy jest naprawdę bardzo mocnym i intensywnym kolorem dlatego łączenie go z innymi ciemnymi kolorami nie należy do najlepszych pomysłów. Najlepszą opcją jest stworzenie kontrastu, który pozwoli nam go w pewnym stopniu znacznie stonować oraz sprawić, że poczujemy się zrelaksowani. 

Nie można zaprzeczyć, że granatowy jest naprawdę kojącą barwą, która mimo swojej intensywności nie wprowadza do pomieszczenia nadmiaru dynamiki. Jest bardzo spokojny i kojący co zdecydowanie przemówi do miłośników leniwych i relaksujących form wypoczywania w swoich 4 ścianach.

No dobra ale z jakimi kolorami zgra się naszym zdaniem najlepiej? Już mówimy!

Biele oraz szarości





Jednymi z najbardziej pasujących jasnych barw świetnie komponujących się z granatem są wszelkiego rodzaje kremowej i pastelowej bieli oraz szarości. Ściany pomalowane w tych kolorach są bardzo zgrane i tworzą bardzo spokojną i odprężającą atmosferę, która pozwoli nam w spokoju wypocząć. Można powiedzieć, że nasza biel lub szarość w dość sporym stopniu wycisza nasz granat i lekko zakłóca jego intensywność.

Jednak nie każdy jest miłośnikiem bieli oraz szarości, dlatego właśnie dla takich osób mamy całą masę alternatywnych rozwiązań.

Żółć oraz odmiany złota

Na pierwszy rzut oka to połączenie może wydawać się zbyt krzykliwe oraz awangardowe bo w teorii połączenie bardzo intensywnego granatu z przepełniona życiem i dynamiką żółcią oraz złotem nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jednak na szczęście to tylko teoria.

Pastelowe żółcie świetnie sprawdzają się w akompaniamencie ciemnej granatowej ściany. Działają podobnie jak wcześniejsze zestawienie czyli tłamszą tą intensywność na tyle, że nie jest ona przytłaczająca a wręcz przeciwnie.

Złoto natomiast będzie świetnym dodatkiem, które wzbogaci nasz pokój o niepowtarzalne dodatki, które dodadzą otoczeniu suptelnej nuty stylu glamour.

Jeśli to jednak do was wciąż nie przemawia a chcielibyście mieć mimo wszystko granatowe akcenty może je uwydatnić w postaci dodatków takich jak meble czy pościel zostawiając ściany żółte. Lub zrobić to na odwrót.

Błękit i Granat nierozłączna para





Czasami najciemniej pod latarnią i tutaj jest tego żywy przykład. Żółcie, biele, szarości czy złote dodatki to naprawdę ciekawe opcje ale co jeśli nie musimy szukać aż tak daleko i sięgniemy po będący praktycznie od razu pod ręką błękit? 

Jest on pochodną granatu i jeśli zdecydujemy się na jego użycie można powiedzieć, że "wszystko zostaje w rodzinie". Błękitny jest delikatną barwą, która także świetnie sprawdza się w zadaniu jakim jest delikatne stonowanie atmosfery pomieszczenia, w którym granat gra pierwsze skrzypce i jednocześnie podkreślenie jego intensywność.

Połączenie jest ponadczasowe i sprawia, że pokój, w którym aktualnie się znajdujemy jest naprawdę bardzo przytulny i charakteryzujący się bardzo kojącą atmosferą.

Zieleń i Granat to świetna para

Kolejnym dość mało oczywistym połączeniem, w którym granat świetnie wypada jest połączenie go z zielenią. Oczywiście nie każdy odcień będzie dobrze wyglądał ale jeśli skierujemy wzrok w delikatne i niemalże przezroczyste morskie odcienie wyjdzie nam naprawdę estetyczna parka.

Zielony oraz jego odcienie zaliczają się do grona tak zwanych kolorów ziemi, z którymi tworzą genialny duet w szczególności morskie odcienie. Tylko należy zachować pewną ostrożność ponieważ nie koniecznie muszą dobrze się ze sobą zgrywać na ścianie.

Jednak jeśli na ścianach będzie królował granat a dodatki w postaci zasłon, poduszek czy mebli zostaną zachowane w kolorze morskiej zieleni otrzymamy naprawdę genialne połączenie.

Kolor granat w modzie



Nie będziemy się tutaj bardzo szeroko rozwodzić nad tą kwestią bo jest dość prosta. Granatowy jest naprawdę eleganckim kolorem, Można to zauważyć chociażby po tym, że stanowi najpopularniejszy wybór wśród garniturowych kompletów. Dodaje noszącemu naprawdę sporo elegancji oraz gracji. Nie można zapomnieć też o powadze.

Granatowy jest bardzo częstym bywalcem w stylach ubierania się takich jak casual, smart casual oraz elegant. Rzadziej spotkamy się z nim w przypadku High fashion.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Farba strukturalna Q&A, czyli najczęściej zadawane pytania?

Farby dekoracyjne na ścianę które pomalujesz samodzielnie

Antracyt oraz Grafit - czy to ten sam kolor?